Welcome !‎ > ‎

History

Of 18 assemblies, only 3 are active today.

Fairbanks #1 instituted 7/18/1930 
Ketchikan #2 instituted 12/29/1931, closed 
Juneau #3 instituted 4/15/1932
Cordova #4 instituted 2/12/1934, closed 
Anchorage #5 instituted 12/11/1934, closed 9/30/2002
Seward #6 instituted 4/25/1947, closed 
Palmer #7 instituted 10/18/1953, closed 12/31/2008
Kodiak #8 instituted 5/20/1953, closed 
Northstar #9 instituted 5/3/1958, closed 
Turnagain #10 instituted 4/19/1959, closed 2/5/1987
Wrangell #11 instituted 1/4/1959, closed 2/11/2000
Sitka #12 instituted 1/23/1960, closed 
Nugget #13 instituted 3/25/1961
Forget-Me-Not #14 instituted 3/15/1963, closed 2/25/2002
Delta #15 instituted 5/22/1954, closed 
Friendship #16 instituted 2/20/1966, closed 12/31/2003
Petersburg #17 instituted 7/19/1967, closed 
Noah #18 instituted 12/29/1973, closed 

Bold=active



Our Supremes
Mr. Robert Parkins*, Past Supreme Outer Observer

Mrs. Berthele Elisen*, Past Supreme Inspector

Mrs. Ila Hammond*, Past Supreme Inspector & 
Member of the House of Gold

Mrs. Hilary Melville Freeman, Past Supreme Deputy 2001-2003

Mrs. Theresa Thurston, Past Supreme Deputy 2003-2006

*deceased















Alaska Grand was founded in 1963,
from the Grand Jurisdiction of Washington/Idaho/Alaska


Year Grand Worthy Advisor From Assembly Hosted in
1963  Mary (Halm) Writer Ketchikan #2 Anchorage
1964  Sharon (Vitt) Kennedy Turnagain #10 Ketchikan
1965  Danna (Poor) Siverts Juneau #3 Fairbanks
1966  Kathy Tibbles Ketchikan #2 Sitka
1967  Nancy (Wimmer) Wertzbaugher Turnagain #10 Anchorage
1968  Cathy (Davis) Goodman* Nugget #13 Juneau
1969  Paula Sampson Ketchikan #2 Seward
1970  Nancy (Dow) Hottinger Wrangell #11 Ketchikan
1971  Diane (Harris) Lundstrom Juneau #3 Kodiak
1972  Gayle (Peck) Stubbs North Star #9 Wrangell
1973  Laurie Clough Juneau #3 Fairbanks
1974  Rhonda (Rhea) Webb* North Star #9 Sitka
1975  Marleen Moffitt Cordova #4 Anchorage
1976  Amy (Howard) Richards Fairbanks #1 Juneau
1977  Sue (Melseth) Haughen Turnagain #10 Cordova
1978  Mary (Wagener) McCrary Forget-Me-Not #14 Ketchikan
1979  Jan (Aley) Plaquet Fairbanks #1 Kodiak
1980  Nancy (Palmer) White Ketchikan #2 Sitka
1981  Barbara (Comfort) Nore Forget-Me-Not #14 Fairbanks
1982  Gail (Coloney) Stege Nugget #13 Wrangell
1983  Cheryl (Hanus) Joritz Anchorage #5 Anchorage
1984  Elizabeth (Musick) Kunkler Forget-Me-Not #14 Juneau
1985
 Lois A Ballard Wrangell #11 Kenai
1986  Sandra Mitchell Nugget #13 Ketchikan
1987  Sandra (Alexander) Harrington Forget-Me-Not #14 Fairbanks
1988  Susan (Benner) Judd Anchorage #5 Juneau
1989  Jaci (Snyder) Stimach Juneau #3 Anchorage
1990  Melody (Morris) Feniks Fairbanks #1 Ketchikan
1991  Kathy Epperson Anchorage #5 Fairbanks
1992  Donita Jerue Juneau #3 Wrangell
1993  Susan (Johnson) Doty Palmer #7 Palmer
1994  Holly Michelle Morris Fairbanks #1 Juneau
1995  Heidi (Muckey) Pinion Nugget #13 Anchorage
1996  Elaine (Ambrose) Beal
Friendship #16 Fairbanks
1997
 LeAnn (Lasher) Groth Friendship #16 Juneau
1998  Tanya Tromble-Giraud Juneau #3 Anchorage
1999  Liesl Muckey Nugget #13 Palmer
2000  Stephanie Cox Fairbanks #1 Fairbanks
2001  Kristy (Becker) Germain Juneau #3 Juneau
2002  Jennifer Clymer Fairbanks #1 Anchorage
2003  Rachel (Clymer) Putnam Fairbanks #1 Fairbanks
2004  Tara Sandberg Nugget #13 Anchorage
2005  Samantha Kincheloe Fairbanks #1 Juneau
2006  Brandon Wigfield Juneau #3 Fairbanks
2007  Katrina Nore Fairbanks #1 Anchorage
2008  Tabbitha Cobb Nugget #13 Juneau
2009  Tabbitha Cobb Nugget #13 Fairbanks
2010  Heather Spence Fairbanks #1 Anchorage
2011  Chloe Stoces Nugget #13 Juneau
2012
 Summer Christiansen
Juneau #3
Fairbanks    
2013  Kari Nore
Fairbanks #1
Anchorage    

 2014 Sorcha Hazelton Juneau #3 Juneau 
 2015 Janelle vonBirgelen Nugget #13 Anchorage 
*deceased